Budapest kortárs csodái: A Szent Gellért téri metróállomás – föld alatti művészeti élmény

Budapest számtalan lenyűgöző látnivalót tartogat – a Duna partjától a történelmi várnegyedig, a romkocsmák világától a fürdők eleganciájáig. De van egy különleges hely, amely sok utazó figyelmét elkerüli, pedig a város egyik legizgalmasabb kortárs látványossága: a 4-es metró Szent Gellért téri megállója.


Ez az állomás nem egyszerű közlekedési csomópont – sokkal több annál. Egy olyan tér, ahol az építészet, a dizájn és a képzőművészet különleges harmóniája ötvöződik a modern városi élet funkcionalitásával. Nem véletlen, hogy a világ legszebb metróállomásait felsoroló listákon rendszeresen feltűnik, méltó versenytársa olyan legendás helyeknek, mint Nápoly Toledo állomása vagy a tajvani Formosa Boulevard.

Művészet a föld alatt – nemzetközi elismerések

A Szent Gellért tér megállót nemcsak a hazai közönség, hanem rangos nemzetközi médiumok is méltatták. A The Guardian, a Designboom, sőt számos építészeti és designmagazin is elismeréssel írt a lenyűgöző koncepcióról, amely egyszerre futurisztikus és időtlen.

Az állomás különlegessége a térkezelésben, a fények játékában és – mindenekelőtt – a mozaikburkolatban rejlik. A ferde, spirálisan kavargó, fekete-fehér mintázatú falak olyan hatást keltenek, mintha egy kortárs művészeti galériába csöppennénk – csak épp a föld mélyén. A fém, üveg és beton elemek között ritmikusan áramló fények még inkább kiemelik ezt az érzést.

A lenyűgöző mozaikburkolat mögött: DUOCOLOR – Mozaik Stúdió

A vizuális élmény egyik kulcseleme a falakon végighúzódó, egyedi üvegmozaik borítás, amelyet a DUOCOLOR Mozaik Stúdió készített. A magyar mozaikművészet úttörőjeként a cég 2001 óta van jelen a piacon, és kifejezetten üvegmozaikokra specializálódott. Több ezer szín- és formavariáció közül válogathatnak náluk az építészek, lakberendezők és magánszemélyek – legyen szó fürdőszobáról, wellnessről vagy egy teljes metróállomásról.

A cég telephelye Budapesten, a XI. kerületben található – közvetlenül a SAVOYA Park bevásárlóközpont szomszédságában, kényelmes parkolási lehetőséggel. A bemutatóterem és az állandó raktárkészlet lehetővé teszi, hogy bárki személyesen is megismerkedhessen az üvegmozaik világával. További információ: www.uvegmozaik.hu

Tervezők és kivitelezők – akik életre hívták a látványt

A Szent Gellért tér állomás megálmodásáért és megvalósításáért a sporaarchitects építésziroda felelt – név szerint: Dékány Tibor, Finta Sándor, Hatvani Ádám és Vadász Orsolya. A tér eleganciája és funkcionalitása az ő koncepciójuk mentén született meg.

A kivitelezést a Ratskó-Bau Kft. végezte, akik precízen, a legmagasabb technológiai és esztétikai elvárások mentén dolgoztak, hogy a mozaik és az építészeti forma valóban összeolvadjon.

Világszínvonalú társaságban

A Szent Gellért téri állomás méltán sorakozik fel a világ legszebb metrómegállói között, mint például:

  • Toledo (Nápoly) – tenger alatti illúziót keltő kék mozaikmennyezettel,

  • Formosa Boulevard (Kaohsiung) – a világ legnagyobb színes üvegkupolája alatt,

  • T-Centralen (Stockholm) – barlangszerű, kézzel festett kék-fehér falakkal,

  • Arts et Métiers (Párizs) – rézborítású steampunk látványvilággal,

  • Westfriedhof (München) – hatalmas, színes lámpabúrákkal és drámai fényhatásokkal.
     

Budapest tehát nemcsak a történelmi múltjával, hanem a kortárs építészet innovációjával is feliratkozott a világ figyelmére.Ha legközelebb Budapesten jártok, ne csak a felszínt csodáljátok – szálljatok le a Szent Gellért téren, és tapasztaljátok meg, milyen az, amikor a művészet szó szerint körbeölel benneteket a föld alatt!
Ez az a pillanat, amikor a metrózás nem csupán közlekedés, hanem élmény – méghozzá világszínvonalon.

 

1001 Inspiráció


Víztest a falon – a nyugalom képlete mozaikkal

Egy fürdőszoba többé nem csupán a napi rutin helyszíne – egyre gyakrabban válik privát szentéllyé, a kikapcsolódás, feltöltődés és elvonulás terepévé. A képen látható enteriőr ezt a filozófiát testesíti meg: egy szabálytalanul áramló, víz ihlette mozaikfal és egy design szabadon álló kád találkozása, teljes összhangban a természetes környezettel.


Nyugalom pixelekben – víz ihlette mozaikdesign modern térben

A jó első benyomás nem csupán az embereken múlik. Egy tér már az érkezés pillanatában képes üzenni: nyitottságról, rendezettségről, gondoskodásról – vagy éppen inspirációról. A képen látható recepciós/várótér pontosan ezt a nyugalmat és profizmust sugallja: egy mozaikból készült, vizuálisan „úszó” fal, amely azonnal feloldja a feszült pillanatokat.